10 musicali idealnych dla fanów literatury – musicale na podstawie książek

musicale na podstawie książek

8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Z tej okazji przygotowałam zestawienie 10 musicali stworzonych na podstawie literatury, a więc idealnych dla wszystkich książkoholików. Listę można także potraktować jako "jeżeli lubisz musical X, koniecznie przeczytaj książkę Y"!


musical na podstawie książki Złodziej Pioruna

1. MUSICAL ZŁODZIEJ PIORUNA

Książka: "Złodziej Pioruna" Rick Riordan

Greccy bogowie są prawdziwi i rujnują życie Percy'ego Jacksona. Jako syn Posejdona, Percy otrzymał nowe moce, których nie potrafi kontrolować. Staje przed epickim wyzwaniem znalezienia pioruna Zeusa i zapobiegnięciu wojny między bogami. Normalność jest mitem, kiedy jesteś greckim herosem.

musical na podstawie książki upiór w operze

2. MUSICAL UPIÓR W OPERZE

Książka: "Upiór Opery" Gaston Leroux

Historia człowieka o nienaturalnej twarzy, znanego jako Upiór, który zamieszkuje piwnice paryskiej opery. Pewnej nocy bohater słyszy piękny śpiew dochodzący z sali. Wkrótce potem dostrzega śpiewaczkę Christine Daaé, w której się zakochuje. Postanawia porwać dziewczynę i wyznać jej swoje uczucie.

musical na podstawie książki dear evan hansen

3. MUSICAL DEAR EVAN HANSEN

Na podstawie musicalu powstała książka: "Drogi Evanie Hansenie" Val Emmich & Steven Levenson

To historia nastolatka, który cierpi na  fobię społeczna. Terapią mają być listy pisane do samego siebie. Jeden z listów trafia w ręce kolegi z klasy Connora, który popełnia wkrótce samobójstwo. Evan zostaje uznany przez pomyłkę za przyjaciela Connora. Niespodziewanie zyskuje sympatię kolegów oraz rodziców zmarłego chłopaka.

ZOBACZ TAKŻE: Dear Evan Hansen – książka vs. film vs. musical

musical na podstawie książki wiedźmin

4. MUSICAL WIEDŹMIN

Książka: "Wiedźmin" Andrzej Sapkowski

Geralt z Rivii - wiedźmin broniący przed potworami mdlejących z przerażenia na jego widok ludzi... Na pozór twardy i nieprzystępny, wewnątrz targany sprzecznymi emocjami Biały Wilk przemierza magiczne krainy wraz z wierną Płotką i nieco irytującym bardem Jaskrem. Na jego drodze pojawia się także przepiękna, potężna wiedźma Yennefer.

musical na podstawie książki nędznicy les miserables

5. MUSICAL LES MISERABLES

Książka: "Nędznicy" Victor Hugo

Akcja rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji i opowiada fascynującą historię niespełnionych marzeń, nieodwzajemnionej miłości, pasji, poświęcenia i odkupienia. Głów bohater to były więzień Jean Valjean poszukiwany od dziesiątek lat przez bezwzględnego policjanta Javerta po tym, jak łamie zasady zwolnienia warunkowego. Kiedy Valjean zgadza się zaopiekować Cosette, córką pracownicy fabryki Fantine, ich życie zmienia się na zawsze.

musical na podstawie książki kolor purpury

6. MUSICAL THE COLOR PURPLE

Książka: "Kolor Purpury" Alice Walker

Celia, uboga i cierpiąca w milczeniu ofiara przemocy ojca, a następnie męża, odnajduje listy zaginionej siostry. Z nich dowiaduje się, że Nettie – po ucieczce z domu – wyjechała do Afryki, gdzie pracuje jako misjonarka. Więź, która łączy siostry staje się impulsem do opuszczenia męża i próby rozpoczęcia nowego życia.

musical na podstawie książki matylda

7. MUSICAL MATYLDA

Książka: "Matylda" Roald Dalh

Nie ma tu zwykłej szkoły – jest za to dyrektorka, która w wolnym czasie… rzuca uczniami na odległość. Nie ma troskliwych rodziców – tylko mama i tata zajęci oglądaniem telewizji. Ale jest za to prawdziwy geniusz, Matylda, która przeczytała wszystkie książki w bibliotece i wie, jak dać nauczkę niedobrym dorosłym!

musical na podstawie książki władca pierścieni

8. MUSICAL LORD OF THE RINGS

Książka: "Władca Pierścieni" J.R.R. Tolkien

W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca, stworzył w tajemnicy Jedyny Pierścień, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął na wiele wieków w Śródziemiu, zanim trafił w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stało się jego zniszczenie...

musical na podstawie książki notre dame de paris

9. MUSICAL NOTRE DAME DE PARIS

Książka: "Katedra Marii Panny w Paryżu" Victor Hugo

Akcja powieści Wiktora Hugo toczy się w średniowiecznym Paryżu. Najważniejszym tematem tej wielowątkowej prozy są dzieje miłości archidiakona Klaudiusza Frollo do młodej Cyganki Esmeraldy. Autor stworzył również słynną postać Quasimoda, dzwonnika Notre Dame. Powieść, którą Hugo nazwał "malowidłem Paryża w XV wieku", była wielokrotnie ekranizowana, na jej podstawie powstały także filmy rysunkowe wyprodukowane m.in. przez studio Walta Disneya.

musical na podstawie książki wicked

10. MUSICAL WICKED

Książka: "Wicked. Życie i czasy Złej Czarownicy z Zachodu" Gregory Maguire

Kiedy w klasycznej opowieści L. Franka Bauma Dorotka triumfuje nad Złą Czarownicą z Zachodu, poznajemy tylko jej część historii. A gdyby tak spojrzeć na te wydarzenia z perspektywy tajemniczej Czarownicy? Skąd się wzięła? Jaką drogę wybrała? Dlaczego stała się taka zła?

Marta Dąbkowska

ZOBACZ TAKŻE: Biżuteria dla fanów musicali, pomysł na prezent

Prześlij komentarz

0 Komentarze