10 musicali do obejrzenia legalnie podczas kwarantanny | #siedźwdomu | Gdzie obejrzeć musicale online?


Koronawirus okazał się okrutny przede wszystkim dla artystów, muzyków i osób pracujących w teatrach, którzy z dnia na dzień stracili pracę i zarobek, ale i dla fanów musicali, którzy zostali pozbawieni możliwości zasiadania na widowni i podziwiania swoich ulubionych widowisk. Dla dobra nas wszystkich powinniśmy jednak zostać w domu. Szczęście w nieszczęściu, że podczas tej kwarantanny, dzięki platformom streamingowym i teatrom, które możemy wspierać finansowo, dostaliśmy szansę nadrobienia kilku musicalowych tytułów.

Przede wszystkim polecam obserwować fanpage teatrów, na których udostępniane są niektóre produkcje placówek: aktualne czy te starsze, zdjęte już z afisza. Warto jest śledzić newsy i oglądać opublikowane tytuły na bieżąco, ponieważ najczęściej pojawiają się one na YouTube tylko na określony czas.

Prosto z teatru

BroadwayHD

BroadwayHD to strona oferująca w pełni legalne, wolne od reklam i dobrej jakości nagrania zagranicznych musicali, prosto z Broadwayu. Dostępne tytuły co jakiś czas ulegają zmianie i jeżeli język angielski nie jest dla Was problemem, na ten moment możecie obejrzeć m.in. Falsettos, Jekyll&Hyde lub Jerry Springer: the Opera. Użytkowanie strony jest niestety płatne, należy wykupić miesięczny lub roczny abonament, otrzymujemy jednak 7 darmowych dni próbnych.


Wikingowie. Musical nieletni

Gdy dorośli Wikingowie wypływają w daleką podróż w poszukiwaniu szczęścia i dobrobytu, ich dzieci starają się radzić sobie sami w nordyckim świecie. Gdy jednak dochodzi do dramatu, muszą samodzielnie zorganizować pełną niebezpieczeństw wyprawę poszukiwawczą. Młodzi i zdolni na scenie w Gdańsku.


Chłopi – musical Wojciecha Kościelniaka

Musical na podstawie powieści Władysława Reymonta w reżyserii Wojciecha Kościelniaka skutecznie udowadnia, że Chłopi nie muszą wiązać się jedynie ze smutnymi wspomnieniami czasów szkolnych i obowiązkowych lektur niekoniecznie dostosowanych do wieku czytających. Przełożenie tego tytułu na formę muzyczną uatrakcyjniło go, co potwierdzają pozytywne recenzje spektaklu wystawianego w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Teraz nagranie z tego musicalu dostępne jest na VoD.


Fly Away From Here – Paulina Janczak

W tej niepewnej i trudnej dla artystów sytuacji każdy próbuje znaleźć inne rozwiązanie, by dalej móc dzielić się sztuką z widzem, ale także, by nie stracić całkowicie zarobku potrzebnego do życia. Skoro koncerty w teatrach zostały odwołane, pojawił się pomysł recitali internetowych, do których dostęp uzyskujemy po zakupie internetowej wejściówki. 8 kwietnia, na stronie Teatru V6, udostępniono na tych zasadach nagranie recitalu Pauliny Janczak, najmłodszej odtwórczyni roli Christine w Upiorze w Operze, wybranej do tej roli przez samego sir Andrew Lloyd Webbera. Recital został przygotowany specjalnie na tę okoliczność i został zagrany przy pustej publice.The Shows Must Go On!

The Shows Must Go On! to nowo otwarty kanał na platformie YouTube, stworzony dla wszystkich fanów musicali udowadniając, że show musi trwać dalej nawet, jeżeli teatry zostały zamknięte. Mają ukazywać się tam zarówno materiały zza kulis, jak i pełne spektakle – jednak tylko na 48 godzin, warto więc zasubskrybować kanał, by nic nie przegapić. Jako pierwszy zaprezentowano musical Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze Andrew Lloyd Webbera i Tima Rice'a, a następnie Jesus Christ Superstar


Musicale na ekranie

Rent

Niedawno na Netflix trafił film Rent. To poruszająca historia o młodych artystach, o różnym pochodzeniu, seksualności i marzeniach, którzy mierzą się z niezrozumieniem w biednej dzielnicy Nowego Jorku, w epoce AIDS. Z tej uwspółcześnionej przez Jonathana Larsona wersji opery Pucciniego pochodzą takie utwory One Song Glory, Take me or leave me czy Seasons of love.


Chicago

Znany broadwayowski reżyser teatralny w filmowej adaptacji nagrodzonego Tony musicalu o morderstwie, zazdrości i jazzie. Historia seksownej, wodewilowej piosenkarki Roxie Hart, która zamknięta w więzieniu za zabójstwo swojego kochanka staje się obiektem podziwu, dzięki pomocy swojego niezbyt uczciwego prawnika. Wyśpiewa nam wszystkie swoje wyobrażenia o życiu i więzieniu. Film z Renee Zelweger i Catherine Zeta-Jones do obejrzenia na platformie Netflix.Dreamgirls

Film muzyczny do obejrzenia na Netflixie z Beyonce i Jennifer Hudson w roli głównej. Chicago, lata 60. i trzy przyjaciółki, które postanawiają założyć zespół. Ich kariera i życie ulegają całkowitej zmianie, gdy spotykają nowego managera. Grease

To jeden z najpopularniejszych tytułów musicalowych z Olivią Newton-John i Johnem Travoltą w rolach głównych. Chyba wszyscy znają utwory z tej produkcji, chociaż film sam w sobie nie zawsze oceniany jest pozytywnie ze względu na jego przesłanie. Sandy i Danny, zakochani w sobie podczas wakacji, po powrocie do szkoły udają obcych sobie ludzi, by zrobić dobre wrażenie na znajomych. Do obejrzenia na platformie HBO Go.Tajemnice lasu

Gwiazdorska obsada i baśniowy klimat rodem z opowieści braci Grimm – to właśnie czeka na Was w filmie Tajemnice lasu. Piekarz (James Corden) wraz z żoną (Emily Blunt), muszą zebrać magiczne składniki, by zdjąć urok rzucony na nich przez Czarownicę (Meryl Streep). Podczas poszukiwań spotkają także Kopciuszka (Anna Kendrick), Księcia (Chris Pine) czy Wilka (Johnny Depp). Do obejrzenia na HBO Go.Prócz podanych wyżej tytułów na pewno uda Wam się znaleźć coś więcej: wystarczy przejrzeć platformy streamingowe, własne kolekcje płyt DVD i strony internetowe teatrów lub wyśledzić kameralne recitale na instagramach artystów musicalowych. Pamiętajcie także, by zakupione do teatru bilety, które przepadły, wymienić na późniejszy termin, pokazując placówkom, że wrócicie! Warto także wesprzeć ich finansowo, wpłacając symboliczne kwoty w zamian za wirtualny bilet na ich udostępniony na YouTube musical.

Jakie musicale udało Wam się obejrzeć podczas pobytu w domu? Tęsknicie za teatralnymi wyprawami?

Kochasz musicale? Dołącz do grupy uMUSICALnieni!

Zobacz inne materiały na temat:

Prześlij komentarz

0 Komentarze